מה זה SLI והאם זה שווה את זה?

אז מה זה NVIDIA SLI והאם זה בכלל שווה את זה? אנו נספר לכם על כל היתרון והחסרון של SLI (ממשק קישור מדרגי) במדריך זה.

על ידיסמואל סטיוארט 10 בינואר 2022 מה זה NVIDIA SLI

SLI היא טכנולוגיית עיבוד מקבילי קניינית שתוכננה על ידי Nvidia כדי לאפשר למספר GPUs להתחבר ולפעול בתוך אותו מחשב באמצעות גשר SLI להעברת נתונים מהירה בין שתי היחידות.

ראשי התיבות עצמו מייצגים Scalable Link Interface כשהרעיון של מדרגיות הוא הליבה של טכנולוגיית Multi-GPU.

כדי להשיג זאת, מספר GPUs יכולים להציג מסגרות בו-זמנית עבור פלט תצוגה בודדת, ובכך, בתיאוריה, לשפר מאוד את יכולות העיבוד הגרפי של מכונה.

תוכן ענייניםהופעה

הִיסטוֹרִיָה

Sli

באיטרציה המודרנית שלה, טכנולוגיית ה-SLI נמצאת בבעלות Nvidia ומתוכננת, אבל זה לא תמיד היה המקרה. הרעיון של SLI היה פרי יצירתו של יצרנית ה-GPU שנגמלה כעת, 3Dfx, אשר בתקופת הזוהר שלה בשנות ה-90, הייתה בחזית של יחידות עיבוד גרפי תלת מימד וטכנולוגיית כרטיסים גרפיים, מתחרה עם Nvidia ו-ATI (כיום AMD).

בשנת 1998, 3Dfx ייצרה והפיצה קו מאיץ גרפי הידוע בשם Voodoo2, היחידה הראשונה שעשתה שימוש ב-3dfx שהוצגה לאחרונה Scan-Line Interface, או SLI, ושילבה שלושה GPUs בכרטיס אחד. ה-Voodoo2 היה כרטיס המסך הראשון המכוון לצרכן שהוקדש למשחקים ובמובנים רבים נתן את הטון לסצנת חומרת המשחקים העשירה והתוססת שאנו מכירים ואוהבים היום.

החיבור בין שני כרטיסי Voodoo2 הובטח על ידי א כבל סרט , מה שאפשר לכרטיסים לשתף נתונים ולעבד את התצוגה על ידי ציור לסירוגין של קווי פיקסל אופקיים. הטכנולוגיה אפשרה רזולוציות של 1024×768, קפיצת מדרגה משמעותית בהשוואה למתחרים בכרטיס בודד שיכלו לנהל רק 800×600 סטנדרטי.

על רקע דחיפה שיווקית אגרסיבית, טכנולוגיית ה-SLI הבטיחה להכפיל את כוח העיבוד של המחשב האישי. במציאות, הטכנולוגיה התמודדה עם בעיות רבות הקשורות בעיקר לצורך להקריב חריצי PCI כדי לאכלס שתי יחידות Voodoo2 במחיר של כרטיסי רשת וכדומה.

Nvidia Sli

לצד זה, תהליך העיבוד בפועל היה רגיש להצגת חפצים מכוערים כמו מסגרות לא שלמות וקריעה. העלות הגבוהה של רכישת שני כרטיסים (בסביבות 300 דולר כל אחד באותו זמן) הוכיחה מחסום לאימוץ נרחב של הטכנולוגיה, והיא נותרה נחלתם של חובבי נישה שהשתוקקו להתפאר בהם. הגדרת משחקים .

למרבה הצער, ההון של 3Dfx פנה במהירות דרומה עקב מיזוג מבולגן עם STB Systems, האטה במכירות וחוסר היכולת לעקוב אחר קו הקלפים של GeForce ו-Radeon הטובים באופן אקספוננציאלי. בסוף שנת 2000, Nvidia רכשה את חברת כרטיסי הגרפיקה החלוצית כשהייצור והתמיכה הסתיימו זמן קצר לאחר מכן.

Nvidia לא השתמשה מיד בטכנולוגיית SLI, והיא נותרה רדומה עד שנת 2004, כאשר החברה השיקה אותה מחדש כממשק Scalable Link המיועד לשימוש בחריצי PCI-e ולא בחריצי PCI ששימשו בעבר.

מכאן, הטכנולוגיה עלתה ונמצאת בכל מקום עם רוב ה-Nvidia GPU של ימינו, והרוב המכריע של טכנולוגיית השבבים הסטנדרטית של לוח האם, במיוחד סדרת Intel X ו-Z, תומכת ב-SLI.

חלק גדול מטכנולוגיית החומרה הוחלפה ועודכנה כדי להתאים להעדפות מודרניות, אך הרעיון הבסיסי של ניצול הכוח של שני GPUs מקבילים נשאר.

פרטים ותכונות

מה זה Sli

SLI עובד על בסיס מאסטר ועבד, כאשר כרטיס אחד משמש כיציאת השיחה הסופית, או מאסטר, האחראי לשליחת גרפיקה מעובדת תלת-ממדית סופית לתצוגה. הטכנולוגיה יכולה לקשר 2, 3 ו-4 GPUs בו-זמנית, מסוגננת כ-2-Way, 3-Way ו-4-Way SLI.

גשר SLI מבטיח העברת נתונים, ויחסי מאסטר-עבד, בין שני GPUs זהים. הרעיון הוא לעקוף לחלוטין את ערכת השבבים של לוח האם ולאפשר ליחידות לתקשר ישירות, ובכך להימנע מתחרות על רוחב פס מוגבל. ישנם ארבעה סוגי גשרים:

  • גשר SLI סטנדרטי עם רוחב פס העברה של עד 1GB לשנייה ועם שעון פיקסלים של 400 מגה-הרץ.
  • גשר SLI LED שדומה מאוד לגשר הסטנדרטי הנ'ל למעט עם שעון פיקסלים של 540 מגה-הרץ ויכולת להפיק תאורת LED RGB בזמן פעולה.
  • גשר SLI HB או גשר ברוחב פס גבוה הפועל במהירות 650 מגה-הרץ עם קצבי העברה המתקרבים ל-2 ג'יגה-בייט לשנייה. כיום, זהו הגשר הנפוץ ביותר.
  • ה NVLink bridge הוא הפורמט העדכני ביותר וייחודי לקו ה-GPUs של Nvidia RTX. הוא מתהדר במהירויות של עד 100 GB מדהימים לשנייה.

קצבי ההעברה השונים פירושם שכל סוג מתאים לרזולוציה ספציפית. גשר SLI עובד בצורה הטובה ביותר ב-1080p, LED SLI ב-4K, בעוד ש-SLI HB ו-NVLink מתאימים ל-5K.

Sli Nvidia

לגבי אופן הפעולה של SLI, הכל מסתכם בחלוקת משימות העיבוד באופן שווה בין ה-GPUs. ברוב המקרים, קלף אחד יתרכז בסט של מסגרות, בעוד שהשני עובד על החצי השני. יחד, הם יוצרים מסגרת בצורת מלאה המוכנה לתצוגה על צג.

שלושה מצבי SLI קיימים כיום:

  • עיבוד מסגרת מפוצלת, לפיו עומס הרינדור מתפרק אופקית לנתחים המבוססים על מורכבות תלת-ממדית ומחולק עד ל-GPUs.
  • עיבוד מסגרת חלופי, לפיו כל GPU מעבד מסגרת ברצף. GPU 1 מעבד מסגרת 1, GPU 2 מעבד מסגרת 2, GPU 1 מעבד מסגרת 3, GPU 2 מעבד מסגרת 4, וכן הלאה עד אינסוף. התוצאה היא קצב פריימים גבוה יותר.
  • SLI החלקת עקומות , לפיו ה החלקת עקומות היכולות מוגדלות פי שניים על ידי חלוקת משימת העיבוד שווה בשווה בין ה-GPUs בדפוס אופסט. התוצאה היא איכות חזותית בולטת יותר, אך הביצועים נוטים להיפגע כתוצאה מכך. ייתכן שנתקלתם באפשרות הזו בהגדרות של משחקים בליווי SLI 8X או SLI 16X ותהיתם מה זה אומר, עכשיו אתם יודעים!

כדי ש-SLI יעבוד, מפתחים חייבים לקודד משחקים כדי לתמוך בטכנולוגיה. בשל המורכבות המובנית של חיבור שני GPUs לעבודה ביחד, התהליך כרוך בכמויות משמעותיות של עבודה.

לאחר שהם הקימו מצע מוצק של הגדרות שלא שוברות את המשחק, Nvidia מפרסמת מה שנקרא פרופיל SLI, המכיל קבוצה של עדכוני דרייברים שנועדו להכין את ה-GPU לעבוד עם המשחק ולשפר את הביצועים הגרפיים של הכותרת.

רלוונטיות וביקורת

איך סלי

תמיכת SLI הולכת ופוחתת מאז ימי ההצלה של סדרות GTX 600, 700, 900 של Nvidia GPUs. במהלך השנים הללו, רוב המשחקים שאפו לתמוך ב-SLI, והייתה דחיפה בולטת הן של Nvidia והן מהמפתחים לשילוב הטכנולוגיה. בצד הצרכני, העניין היה גבוה, ו-SLI הוכיח את עצמו כדרך משתלמת להכפיל פחות או יותר את היכולות הגרפיות של המכונה.

עם זאת, עם הופעתם של מעבדי GPU בודדים חזקים יותר ויותר, במיוחד סדרות 1000 ו-2000, שיכולות יותר לעמוד בדרישות של הגדרות ''אולטרה'' במשחקים של היום, הצורך בהגדרת GPU כפולה מתקרב להתיישנות עבור הממוצע גיימר.

העובדה שרק מיעוט קטן של גיימרים משתמש ב-SLI פירושה שיצירת פרופיל מוגבלת לפחות ופחות משחקים חדשים. מפתחים מעדיפים למקד את המשאבים שלהם בתכונות המשחק, תיקוני באגים ושינויים המשפיעים על חלק גדול מגיימרים בודדים של GPU במקום לקודד את המשחקים שלהם כדי לתמוך ב-SLI. או לכל הפחות לא להישבר, לקבוצת נישה של טהרנים המחפשים להשיג FPS ורזולוציות מופרכות ב-5K ומעלה.

במובנים רבים, היעדר צרכנים שרוכשים הגדרות GPU כפולות אומר שמפתחים נוטים פחות לנתב את תשומת הלב שלהם לתמיכה ב-SLI, מה שאומר שפחות אנשים קונים מכונות עם הילוך SLI. המחזור מנציח את עצמו.

עבור משחקים שכן תומכים ב-SLI, קנה המידה נופל לעתים קרובות מה-200% המצופה משני GPUs זהים, וטכנולוגיית ה-SLI נוטה לגמגום מיקרו (במיוחד במצב עיבוד מסגרת אלטרנטיבי) ובעיות ביצועים אחרות הנעדרות מעיבוד GPU יחיד. עובדה זו מרתיעה צרכנים רבים מסקרנים לגבי טכנולוגיית SLI.

Sli Nvida

כמו כן, משחקים חדשים וישנים רבים לא יעבדו עם SLI מופעל, כלומר יש לכבות אותם כדי לשחק. בכך, שיקול המחיר שוב מרים את ראשו. רבים אינם רואים את ההיגיון בהוצאה כפולה תמורת כל כך מעט תמורה. דרישות הכוח של מערך SLI משפיעות גם על מגמה זו.

בסופו של דבר, נראה ש-Nvidia מפסיקה לאט את תמיכת ה-SLI מכיוון שהיא שולחת דגמים חדשים יותר, וזה הסימן הטוב ביותר לכך שהטכנולוגיה נמצאת בדעיכה. מסדרת ה-RTX העדכנית ביותר, רק ה-RTX 2080 ו RTX 2080 TI תמיכה ב-NVLink הנדרש עבור GPUs SLI כפולים. המחיר של הדגמים הללו אומר שהסבירות שמישהו מעבר למשתמשים חזקים ישתמש בטכנולוגיה אינה סבירה.

כדי להשפיע עוד יותר על מזלה של SLI, DirectX 12 אינו תומך כעת ב-SLI. ככל שיותר ויותר מפתחים נודדים לעבר הגרסה החדשה והרב-תכליתית יותר של ה-API הנוכח בכל מקום, האפשרות של כותרים התומכים ב-SLI צונחת במקביל.

חסידי SLI טוענים אחרת. עם זאת, ישנה התחושה המובהקת שאחרי שהזרימה אלפי על אלפי דולרים למערכת ה-GPU הכפולה הגבוהה ביותר, הקבוצה הזו להוטה להצדיק את ההשקעה שלה במנה עזה ודשנה של דיסוננס קוגניטיבי.

בשורה התחתונה

אם SLI מפתה אותך, שימו לב למצב הנוכחי של תמיכת SLI עבור רוב המשחקים. עם זאת, אם יש לך את הכספים להתמודד עם הגדרה כזו ואתה בטוח תהנה מ-FPS מוגבר ורזולוציות גבוהות יותר, אז SLI עשוי להיות מושלם עבור הצרכים שלך.

אולי תאהב גם את אלה